Jak wybrać rusztowanie elewacyjne?

Remont elewacji wymaga od nas zastosowania specjalnego systemu, umożliwiającego pracę na znacznej wysokości i zapewniającego bezpieczeństwo osób podejmujących się tego zadania. Takie zabezpieczenie zapewnia konstrukcja, jaką jest rusztowanie elewacyjne. Przed jego zakupem warto zrobić odpowiednie rozeznanie, dzięki któremu będziemy mieli pewność, że system jest idealnie dostosowany do naszych potrzeb. Jak wybrać rusztowanie elewacyjne? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Jakie parametry musimy znać, wybierając rusztowanie?

Rusztowania elewacyjne doskonale sprawdzają się podczas wykonywania rozmaitych prac remontowo-modernizacyjnych. Jeżeli chcemy, aby system w pełni sprostał naszym oczekiwaniom oraz zapewnił najwyższy poziom bezpieczeństwa, powinniśmy dobrać go na podstawie określonych parametrów, takich jak: maksymalna wysokość, szerokość oraz poziom obciążenia, na jaki może być nastawiony.

Jaką klasę obciążenia rusztowania wybrać?

Wszystko zależy tak naprawdę od tego, na jak duży ciężar punktowy będzie narażona nasza konstrukcja. Jeżeli nie korzystamy z ciężkich narzędzi czy też materiałów budowlanych prawdopodobnie wystarczy nam rusztowanie wykorzystujące pomosty o klasie obciążeniowej 2 kN/m2 co odpowiada 200 kg/m2.

Bardziej wymagające prace budowlane, podczas których używane są znacznie cięższe obiekty, wymagają wykorzystania konstrukcji o większym udźwigu, a co za tym idzie, takie, które mają wyższą klasę obciążeniową. Maksymalny udźwig podestu to 600 kg/m2, co odpowiada 6 klasie. Przeciętna długość tego elementu wynosi od 2,5 do 3,5 m. Należy mieć jednak na uwadze, że stosowanie dłuższych podestów zmniejsza maksymalne obciążenie konstrukcji. 

Pomost rusztowania – od czego zależy jego szerokość?

Obciążenie wywierane na rusztowanie jest bezpośrednio związane z szerokością pomostów. Wartość ta powinna się zwiększać, jeżeli wzrasta ciężar wywierany na naszą konstrukcję. Powszechnie wykorzystuje się pomosty, które mają szerokość 70 cm – często jest ona wystarczająca, aby zapewnić komfort podczas prac budowlanych wykonywanych na rusztowaniu. 

Możemy spotkać się również z nieco węższymi pomostami, których szerokość sięga 60 cm. Jeżeli zdecydujemy się na wybór rusztowania o 6 klasie obciążeniowej, czyli takiej, która jest w stanie wytrzymać ciężar do 600 kg/m2, szerokość pomostów zastosowanych do stworzenia systemu powinna wynosić minimum 90 cm, aby zapewnić odpowiedni komfort i bezpieczeństwo prac remontowo-modernizacyjnych. 

Jaką wysokość powinno mieć rusztowanie elewacyjne?

To, jaką wysokość rusztowania powinniśmy wybrać, zależy przede wszystkim od wysokości budynku poddawanego renowacji. Może ona wynosić od 15 do nawet 60 m. Kluczową kwestią, którą trzeba mieć na uwadze podczas dostosowania wysokości rusztowania, jest komfort wykonywanych prac. Ponadto, wyższe systemy wymagają właściwej optymalizacji. Sprawdzony producent rusztowań zajmie się zebraniem odpowiednich pomiarów, dostosuje system do naszych potrzeb oraz przygotuje wycenę całego projektu. 

Rusztowanie elewacyjne – jak obliczyć powierzchnię konstrukcji?

Jeżeli chcemy sporządzić wstępny kosztorys naszej inwestycji, warto obliczyć powierzchnię rusztowania, a następnie poszukać przybliżonej ceny systemu. Jak wyliczyć metr kwadratowy rusztowania? Podczas wykonywania takiej kalkulacji należy uwzględnić liczbę ram z drabinami oraz ich wielkość. Nie można zapominać również o innych składowych rusztowania, takich jak podesty czy inne elementy wykorzystane do stworzenia konstrukcji. Im więcej jest takich części, tym większa będzie powierzchnia całkowita całego rusztowania.

Elewacyjne rusztowanie aluminiowe – dlaczego warto wybrać ten materiał?

Wybierając rusztowanie na naszą budowę, warto postawić na to, wykonane z aluminium. Tworzywo to jest wytrzymałe i stabilne, a przy tym wyjątkowo lekkie. Dzięki temu transport i montaż systemu jest stosunkowo szybki i łatwy w przeprowadzeniu. Ponadto materiał ten jest niepalny, nietoksyczny i odporny na korozję, co sprawia, że możemy stworzyć z niego stabilne i bezpieczne konstrukcje, które sprawdzą się nawet w najtrudniejszych warunkach.

Kontakt

Grupa Delta

Skontaktuj się Skontaktuj się Skontaktuj się

Zadzwoń do nas