Rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając rusztowanie

Wykonując prace budowlane lub remontowo-modernizacyjne na wysokości będziemy musieli zaopatrzyć się w odpowiednie systemy, ułatwiające to zadanie. Rusztowania, bo o nich mowa, zapewniają bezpieczeństwo oraz komfort pracy. Wybierając taką konstrukcję, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jakie kwestie należy mieć na uwadze, wybierając rusztowanie? Odpowiadamy w artykule!

Rusztowanie dobrane do wykonywanych prac budowlanych

Jednym z pierwszych aspektów, na jaki trzeba zwrócić uwagę podczas wybierania rusztowania, jest jego przeznaczenie. Mimo że systemy składają się często z podobnych elementów, każdy z nich jest dedykowany nieco innym pracom remontowo-modernizacyjnym. Postaramy się pokrótce scharakteryzować niektóre z nich. 

Rusztowanie ramowe do remontu elewacji

Rusztowanie ramowe idealnie sprawdzi się podczas remontu elewacji. Należy do grupy rusztowań systemowych. Łatwość montażu sprawia, że jest jednym z najchętniej wybieranych rusztowań. Sprawdzi się zarówno podczas tynkowania, jak i malowania budynku.

 

Wielozadaniowa konstrukcja – mobilne rusztowanie jezdne

Jeżeli potrzebujemy lekkiego, mobilnego systemu, który daje nam możliwość swobodnego przemieszczania go w miejscu pracy, warto sięgnąć po rusztowanie jezdne, nazywane również przejezdnym. 

Konstrukcja ta wyposażona jest w solidne kółka, umożliwiające przesuwanie jej po powierzchni. Takie rusztowanie będzie dobrym wyborem podczas prac instalatorskich lub drobnych prac wykończeniowych.

Rusztowanie modułowe do zadań specjalnych

Mimo że rusztowania modułowe są nieco bardziej zaawansowane pod względem konstrukcyjnym, ich montaż przebiega w stosunkowo szybki i łatwy sposób. Ogromną zaletą rusztowania modułowego jest fakt, że system ten możemy dostosować do przeprowadzenia renowacji nawet najbardziej skomplikowanej architektonicznie konstrukcji. 

Jest powszechnie wykorzystywane do prac modernizacyjnych dachów o nietypowym kształcie (np. w świątyniach) oraz dużych i budynków o niestandardowej bryle.

Dobierz wysokość rusztowania do swoich potrzeb

Odpowiednio dobrany system zapewnia bezpieczeństwo podczas prac budowlanych, dlatego tak ważny jest dobór właściwej wysokości konstrukcji, jaką jest rusztowanie. Wymiary powinny być dostosowane do wielkości budynku – system nie może być ani za niski, ani za wysoki. 

Jeżeli podejmujemy się prac remontowo-modernizacyjnych 4-piętrowego budynku, wysokość naszego rusztowania powinna wynosić około 15 m. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami określić, jakiego rusztowania potrzebujemy, warto skorzystać z usług firm specjalizujących się w produkcji oraz montażu takich systemów. Profesjonaliści wymierzą oraz przygotują dla nas odpowiedni rodzaj rusztowania szyty na miarę.

Dostosuj rusztowanie do poziomu obciążenia

Wybierając odpowiednie rusztowanie, powinniśmy wziąć pod uwagę to, jakie obciążenie będzie wywierane na nasz system. Przy podstawowych, drobnych pracach remontowo-modernizacyjnych wystarczy, że posłużymy się rusztowaniem dopuszczającym obciążenie podestu do 200 kg/m2. Jeżeli jednak renowacja jest nieco bardziej zaawansowana, wymaga zaangażowania większej liczby osób lub wykorzystania ciężkich materiałów budowlanych, taki limit z pewnością nie wystarczy.

W zależności od przewidywanego obciążenia wywieranego na rusztowanie możemy wyróżnić 6 klas. System 1-szej klasy obciążeniowej charakteryzuje się najmniejszym udźwigiem (0,75 kN/m2). 6 klasa przewiduje natomiast wytrzymałość na ciężar wynoszący około 6 kN/m2. Wyższa klasa obciążeniowa rusztowania wiąże się również z większą szerokością pomostów. W klasach od 1-szej do 3 wynosi ona minimum 60 cm. W podestach klasy od 4 do 6 powinny mieć szerokość co najmniej 90 cm.

Kontakt

Grupa Delta

Skontaktuj się Skontaktuj się Skontaktuj się

Zadzwoń do nas