Jakie są rodzaje rusztowań?

Wynajem rusztowań

Przeprowadzanie prac remontowo-modernizacyjnych nie może obyć się bez solidnych i sprawdzonych konstrukcji, jakimi są rusztowania. Dzięki nim pracownicy przeprowadzający renowację mogą bezpiecznie przemieszczać się na znacznych wysokościach. Jakie wyróżniamy rodzaje rusztowań oraz do czego służą poszczególne typy tych konstrukcji? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. 

Rusztowanie, czyli stabilna konstrukcja podczas remontu

Niezależnie od tego, czy samodzielnie podejmujemy się wykonania prac remontowo-modernizacyjnych na wysokości, czy zlecamy to zadanie wyspecjalizowanej ekipie remontowej, musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie placu budowy, wykorzystując właściwe rusztowania. W zależności od rodzaju przedsięwzięcia możemy wykorzystać różne ich rodzaje. 

Podstawową klasyfikacją jest podział rusztowań na konstrukcje typowe i nietypowe. Rusztowania typowe montuje się zgodnie z instrukcją montażu i eksploatacji, a konstrukcje te nie wymagają dodatkowej dokumentacji technicznej. Instalacja nietypowych nie jest natomiast ujęta w instrukcji i w tym przypadku konieczne jest sporządzenie dokumentacji projektowej. 

Ze względu na sposób montażu oraz typ wykorzystania rusztowań możemy podzielić je również na rusztowania elewacyjne (ramowe), jezdne (przejezdne), modułowe, wiszące, wolnostojące oraz konstrukcje reklamowe.

Rusztowanie elewacyjne

Podczas przeprowadzania renowacji budynku zwykle wykorzystuje się jeden z najpopularniejszych rodzajów konstrukcji, jakim jest rusztowanie elewacyjne, zwane również fasadowym lub ramowym. Takie rusztowania zapewniają wysoki komfort pracy oraz bezpieczeństwo pracowników znajdujących się na wysokościach. Z tego typu konstrukcji korzystają zarówno deweloperzy, jak i osoby prywatne przeprowadzające remont elewacji domu. 

Rusztowania elewacyjne wykonane z zastosowaniem najnowszych technologii stanowią stabilną konstrukcję wykorzystywaną na placu budowy. Jako podporę stosuje się podkłady najwyższej jakości z zachowaniem odpowiedniej odległości od uskoków bądź dużych nierówności terenu. W celu zachowania bezpieczeństwa podczas prac remontowo-modernizacyjnych stosuje się specjalne kotwy, za pomocą których mocuje się rusztowanie elewacyjne do ściany budynku. Ten rodzaj rusztowań jest odpowiedni, w przypadku konstrukcji wymagających zmian szerokości pomostów, zestawianych obok siebie ram lub zastępowaniu tych szerszych, na węższe. 

Rusztowanie modułowe

Kolejnym rodzajem konstrukcji, wykorzystywanym podczas renowacji budynków jest rusztowanie modułowe. System ten jest zbudowany z wielu elementów, które po połączeniu tworzą przestrzenną konstrukcję. Podstawową składową rusztowania modułowego są pionowe stojaki, wyposażone w rozety, umożliwiające zamontowanie pozostałych elementów tworzących konstrukcję. 

Jako że rusztowanie modułowe umożliwia dowolne rozbudowywanie konstrukcji w wybranym kierunku, system ten jest często wykorzystywany podczas prac remontowo-modernizacyjnych w kościołach oraz innych budowlach o nieregularnych kształtach. Możliwości wykorzystania rusztowania modułowego jest wiele. Coraz częściej zdarza się, że jest ono stosowane, jako konstrukcja sceniczna, a nawet scenografia teatralna.

Rusztowanie jezdne

Niektóre prace remontowo-modernizacyjne nie wymagają wykorzystania wysokich konstrukcji zabezpieczających. Zdarza się, że potrzebujemy za to mobilnego systemu, który będziemy mogli szybko i sprawnie przemieszczać wzdłuż budynku poddawanego renowacji. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem może okazać się rusztowanie jezdne, zwane również przejezdnym. Jego zastosowanie ułatwia dotarcie do wyższych partii budowli przy jednoczesnej możliwości dowolnego przesuwania rusztowania. 

Rusztowanie jezdne zbudowane jest z lekkiego i wytrzymałego materiału, który umożliwia jego łatwy transport. Jest to rodzaj rusztowania wieżowego, w którym w zależności od potrzeb możemy dostosować jego wysokość, poprzez dodanie odpowiedniej liczby poziomów. Mobilność rusztowania jezdnego zapewniają kółka, wyposażone w specjalne blokady, uniemożliwiające przesuwanie się systemu podczas wykonywania pracy. Aby szybko i sprawnie przemieścić konstrukcję, na dowolne miejsce, unikając jej demontażu i ponownego montażu, wystarczy zwolnić blokadę kół. 

Rusztowanie wiszące

Jest to szczególny rodzaj rusztowań, który może być stosowany w miejscach, w których konieczne jest zastosowanie zabudowy zarówno długich, jak i rozległych powierzchniowo konstrukcji. Najważniejszą zaletą tego rusztowania jest fakt, że można je wykorzystać w miejscach, w których nie mogą powstać konstrukcje stojące.

Rusztowanie wiszące sprawdzi się wszędzie tam, gdzie podłoże na placu budowy nie jest wystarczająco nośne lub uniemożliwia ono posadowienie, konstrukcja nie może zostać zakotwiona, istnieje ryzyko zatamowania ruchu drogowego lub pieszego oraz w przypadkach, w których standardowo wykorzystywane rusztowanie stojące miałoby zbyt dużą wysokość.

Rusztowanie wolnostojące

Ten rodzaj rusztowania charakteryzuje się brakiem kotwienia do ściany budynku. Stabilność rusztowania wolnostojącego uzyskuje się poprzez rozbudowanie jego podstawy. Zachowanie szczególnych zasad związanych z montażem tego rodzaju rusztowań jest bardzo ważne. Istotne jest, aby na wolnym powietrzu stosunek wysokości H do najmniejszej podstawy B nie był większy niż 3:1. W pomieszczeniach zamkniętych natomiast ten sam stosunek powinien wynosić 4:1. 

Konstrukcja reklamowa

Są to konstrukcje, charakteryzujące się dowolnymi wymiarami. Ich wielkość zależy od długości pól systemowych, które w tym przypadku stanowią jedyne ograniczenie. Co najważniejsze, konstrukcje reklamowe zawsze są balastowane, co zapewnia bezpieczeństwo ich wykorzystania. Z racji tego, że są to obiekty dostosowywane do indywidualnych preferencji klienta, wymagają sporządzenia projektu technicznego. Obliczenia wykonane przy projektowaniu konstrukcji reklamowych uwzględniają lokalne strefy wiatrowe oraz typy zabudowy.

Kontakt

Grupa Delta

Skontaktuj się Skontaktuj się Skontaktuj się

Zadzwoń do nas