Jak prawidłowo rozstawić rusztowanie?

Rusztowania są elementem wykorzystywanym podczas budowy i renowacji obiektów, ale nie tylko. Stanowią konstrukcje sceniczne podczas różnego rodzaju eventów. Coraz częściej zdarza się również, że zastępują powszechnie wykorzystywane drabiny w trakcie wykonywania czynności związanych z utrzymaniem porządku. Niemniej, aby utrzymać odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas użytkowania rusztowania, należy zamontować je we właściwy sposób. Jak tego dokonać? Odpowiadamy w artykule!

Jak zbudowane jest rusztowanie?

Wśród tych konstrukcji budowlanych wyróżniamy trzy najpopularniejsze rodzaje: rusztowania elewacyjne, modułowe oraz jezdne, zwane również przejezdnymi. Posiadają one wiele elementów wspólnych, niemniej każdy z tych systemów składa się z pewnych części indywidualnych dla swojego rodzaju. Do podstawowych składowych rusztowań zaliczamy: podkłady i podstawki, ramy, pomosty (wraz z pomostami komunikacyjnymi, umożliwiającymi poruszanie się po różnych kondygnacjach rusztowania) oraz pionowe stężenia.

Wyżej wymienione elementy odpowiadają za konstrukcję rusztowań. Niemniej jednak, aby wykorzystanie tych systemów było bezpieczne, konieczne jest zamontowanie części utrudniających upadek z wysokości. Do takich elementów zależą: poręcze, krawężniki, ramki, oraz konsole wraz z ich podporami. Rusztowania jezdne, z racji swojej mobilności, zwykle są nieco niższe. Są również wyposażone w specjalne kółka z blokadami bezpieczeństwa, które umożliwiają ich łatwe przemieszczanie.

 

Rusztowanie – jak przebiega montaż?

Montaż rusztowania rozpoczynamy od przygotowania podłoża, na którym będziemy ustawiać rusztowanie. Przygotowanie to polega na utwardzeniu terenu. Drugim krokiem jest ustawienie podkładów i podstawek w odpowiedniej odległości, odpowiadającej dystansowi między ramami rusztowania. Kolejnym krokiem jest połączenie ram za pomocą poręczy i stężeń w taki sposób, aby tworzyły szkielet. Stężenia są ukośnymi elementami konstrukcji, stabilizującymi cały system. Do powstałego szkieletu konstrukcji należy przymocować pomsty, po których będziemy się poruszać.

Jak już wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, zabezpieczenia są nieodzownym elementem każdego rusztowania, gdyż znacznie zmniejszają ryzyko upadku z dużej wysokości. Poręcze montowane są w przestrzeni zewnętrznej rusztowania oraz jeżeli odległość od ściany do pomostu jest większa niż 20 cm, należy zamontować również poręcze od wewnętrznej części rusztowania. Krawężniki, ramki, oraz konsole są kolejnymi zabezpieczeniami, które minimalizują ryzyko wypadku. Aby dodatkowo ochronić osoby znajdujące się zarówno na rusztowaniu, jak i w jego okolicy, istnieje możliwość zamontowania specjalnych siatek oraz daszków. Elementy te osłaniają teren na placu budowy przed spadającymi z góry odłamkami elewacji, materiałami budowlanymi czy nawet narzędziami.

Montaż rusztowań – jakie uprawnienia są potrzebne?

Mimo że rusztowania są powszechnie wykorzystywane przez osoby prywatne, np. do budowy domów mieszkalnych, ludzie, nieposiadający odpowiednich uprawnień, nie powinni zajmować się ich montażem. Aby być posiadaczem stosownego świadectwa oraz wpisu do książki operatora, które dają prawo do montażu rusztowań, należy przejść odpowiednie szkolenia oraz uzyskać pozytywny wyniku z testu po jego przebiegu.

Świadectwo oraz wpis nie są jedynymi dokumentami dopuszczającymi do legalnego rozstawiania rusztowania. Oprócz tego monter musi być posiadaczem aktualnych badań lekarskich, które potwierdzają, że jest on zdolny do pracy na wysokości, oraz przejść odpowiednie szkolenia BHP. Mimo że wiele rusztowań opiera się na podobnym schemacie, monter powinien dobrze poznać wszystkie składane przez niego systemy tak, aby po rozłożeniu konstrukcje umożliwiały bezpieczne poruszanie się po nich, bez żadnych obaw o upadek z wysokości.

Dlatego często lepiej jest zorientować się co oferuje wypożyczalnia rusztowań w Twojej okolicy. Ponieważ często w ofercie takich firm znajduję się montaż, jak i demontaż.

Powiązane artykuły
Kontakt

Grupa Delta

Skontaktuj się Skontaktuj się Skontaktuj się

Zadzwoń do nas