Schodnia budowlana
Schodnia budowlana
Schodnia budowlana co to?
Schodnia budowlana to pionowa konstrukcja ze schodkami, będąca jednym z rodzajów rusztowania.
We współczesnym budownictwie jest centralnym punktem wszystkich zastosowanych obiektów nośnych. Ponieważ łączy ona różne poziomy budynku, umożliwiając poruszanie się z jednego piętra na drugie.
Ponadto wykorzystanie jej gwarantuje wzrost bezpieczeństwa oraz stabilności całej konstrukcji. Dzięki czemu jest nierozłącznym elementem każdej budowy, gdzie wykorzystuje się rusztowania.
Schodnia budowlana to odpowiednik klatek schodowych. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w naszych katalogach, np. w katalogu DELTA 73 na stronie 97 oraz w katalogu DELTA 70 na stronie 97. https://delta-bud.eu/katalogi/
Historia i rozwój schodni budowlanych
By zrozumieć, proces powstawania współcześnie znanej schodni budowlanej trzeba cofnąć się daleko wstecz aż do czasów starożytnych. Których cywilizacje wiedziały, jak ważne jest łączenie poszczególnych poziomów podczas budowy różnego rodzaju konstrukcji. Pierwsze ślady rusztowań można znaleźć na malowidłach naściennych we Francji sprzed 17 tys. lat.
Innymi przykładami mogą być starożytne budowle takie jak piramidy w Egipcie czy zigguraty w Mezopotamii. Które powstały prawdopodobnie przy wykorzystaniu pierwszych typów schodni budowlanej.
Jednak pierwsza znacząca zmiana przyszła w czasach rzymskich, gdzie rozwój techniki pozwolił tworzyć schodnie o niespotykanych wcześniej kształtach np. spirale czy schody kręte.
Druga natomiast nadeszła wraz z rewolucją przemysłową, gdzie rozpoczęcie wykorzystania stali oraz żelaza na większą skalę otworzyło nowe możliwości w zakresie wytrzymałości na ciężar i odporności na uszkodzenia.
Co pokazuje, że już wiele setek, a nawet tysiące lat temu, tamtejsi inżynierowi wiedzieli jak ważne i użyteczne jest to urządzenie. Od tamtych momentów schodnie budowlane przeszły wiele modyfikacji, by uzyskać wygląd oraz właściwości, znane nam z dzisiejszych czasów.
Zastosowanie schodni budowlanych
Wszechstronność zastosowań schodni budowlanej gwarantuje jej wykorzystanie w naprawdę wielu sytuacjach. Począwszy od prac remontowych, budowlanych czy konserwacyjnych a kończąc na termoizolacji lub renowacji.
Dzięki możliwości zastosowania ich jednocześnie wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Mogą być wykorzystywane przy pracach w wielkich przemysłowych budynkach, a także w zdecydowanie mniejszych, jak bloki, kamienice czy domy jednorodzinne.
Co pozwala im także być stosowanym nie tylko do prac typowo związanych z branżą budowlaną, ale także m.in. przy montowaniu instalacji, myciu okien czy malowaniu odbywającym się na dużych wysokościach.
Budowa i typy schodni budowlanych
Na rynku można znaleźć wiele typów schodni budowlanych, każdy z nich stworzony, by zapewnić inne wymagania dotyczące potrzebnej funkcjonalności. Wybór odpowiedniego produktu może mieć duże znaczenie w kontekście bezpieczeństwa i komfortu użytkowania.
Z uwagi na rosnącą popularność mamy do wyboru elementy wykonane z różnorodnych materiałów oraz nowoczesnych technologii. Niezależnie czy potrzebujemy prostych schodów do zastosowania wewnątrz budynku, czy skomplikowanej konstrukcji zewnętrznej.
Między innymi możemy wyróżnić:
- Schodnie aluminiowe — służą do wygodnej komunikacji pionowej na rusztowaniu oraz efektywnego transportu materiałów. W Delta-bud posiadamy dwa rodzaje tych elementów o wysokości 1 m oraz 2 m. Obie oferują antypoślizgowe profile pełniące funkcję stopni. Są wyposażone także w zabezpieczone poprzez cynkowanie ogniowe stalowe poręcze o całkowitej długości od 3 m do 3850 mm, Więcej o tym produkcie możesz przeczytać w katalogu DELTA 70 i DELTA 73 na str. 13. https://delta-bud.eu/katalogi/
A także:
- Klatki schodowe jednozabiegowe oraz dwuzabiegowe — ponadczasowe rozwiązanie w sytuacjach, kiedy tradycyjne pomosty przejściowe z drabinkami nie znajdują zastosowania. Posiadają standardową szerokość schodów wynoszącą 0,63 m. Dzięki temu pozwalają na wygodne i bezpieczne poruszanie się po rusztowaniu w płaszczyźnie pionowej. Ponadto oferują dwie możliwości w zakresie długości pola, na którym montowane są schody, a mianowicie 2,5 m oraz 3,0 m. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych produktach, zajrzyj do katalogów DELTA 70 i DELTA 73 na str. 97. https://delta-bud.eu/katalogi/
Montaż i konserwacja schodni budowlanych
Montaż schodni budowlanej nie jest procesem trudnym, lecz wymagającym podstawowej wiedzy technicznej z zakresu rusztowań. W tym punkcie przedstawimy Ci krok po kroku, jak powinno odbywać się montowanie klatki schodowej dwuzabiegowej pochodzącej z rusztowania DELTA 70:
- Na podkładkach ustaw sześć podstawek śrubowych.
- Na dwie z nich zamontuj belkę startową, a po stronie przeciwnej belkę stopową.
- Następnie zakładamy na nie ramę po stronie belki stopowej, potem bieg schodowy oraz stężenie ukośne, które umieszczamy na sworznie z samozabezpieczającymi się zawleczkami.
- Kolejnym etapem jest dokręcenie do ram, złącz obrotowych oraz zamontowanie stężenia do dolnego mocowania, oraz uchwytu w ramie.
- Następnym krokiem jest zabezpieczenie biegu schodowego za pomocą poręczy.
- Montaż każdego kolejnego piętra odbywa się analogicznie. Oprócz ostatniej kondygnacji.
- Na wysokości ostatniego z pięter zakładamy dwie tamy pomostów i zabezpieczamy je przed uniesieniem kraty końcowej. Ostatnim krokiem jest montaż, poręczy krańcowej, w celu zabezpieczenia przestrzeni przy pomostach.
By jak najdłużej cieszyć się schodnią budowlaną, należy pamiętać, by nie przekraczać dopuszczalnych obciążeń dla poszczególnych elementów. Dodatkowo równie ważne jest by montaż, a także demontaż przeprowadzały osoby posiadające potrzebne kwalifikacje oraz doświadczenie. Zapewni to bezpieczeństwo na placu budowlanym, a także sprawne i efektywne wykorzystanie sprzętu.
Po więcej szczegółowych informacji dotyczących montażu odwiedź nasz katalog DELTA 70 na str. 98 https://delta-bud.eu/wp-content/uploads/2022/05/FOLDER-DELTA-70.pdf
Wypożyczalnia rusztowań DELTA oferuje tylko sprzęt najwyższej jakości, więc nie czekaj i w razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się z nami już teraz!
Bezpieczeństwo i normy prawne
W Delta-bud stawiamy bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Dlatego oferowane przez nas produkty przeszły wszystkie potrzebne normy prawne. A także, posiadają aktualne certyfikaty i atesty.
Dodatkowo wypożyczane towary są sprawdzane na każdym etapie realizacji zamówienia. A w przypadku wykrycia jakiejkolwiek nieprawidłowości, są natychmiastowo wymieniane na nowy model.
Przykładamy ogromne znaczenie, by dostarczać naszym klientom produkty najwyższej klasy. Które zapewnią im jednocześnie komfort podczas użytkowania oraz będą spełniały wszystkie wymagane regulacje, przez prawo polskie i Unii Europejskiej.
Dlatego wybierając towary naszej marki, możesz być pewien, że dokonałeś właściwego wyboru!