Szalunek ścienny – co to jest i do czego służy?

szalunki-ścienne-hero

Wznoszenie budynków składa się z wielu etapów. Do momentu oddania doszlifowanego “pod klucz” obiektu musimy wykonać wiele czynności konstrukcyjnych i wykończeniowych. Jednym z systemów wykorzystywanych na placu budowy jest szalunek ścienny, który umożliwia sprawne wykonywanie niektórych elementów budowli przy wykorzystaniu, między innymi, żelbetu czy betonu. Czym dokładnie jest szalunek ścienny i do jakich prac się go wykorzystuje? Odpowiadamy w artykule.

Do czego służy szalunek?

Szalunki są systemami, wykorzystywanymi do kształtowania mieszanki betonowej. Tego rodzaju formy używa się do deskowania różnych elementów. Najczęściej stosowanymi rodzajami szalunków są szalunki ścienne, stropowe, słupowe oraz szalunki do wykopów. Zastosowanie tego rodzaju systemów umożliwia nam stworzenie równej, a co za tym idzie, bezpiecznej konstrukcji żelbetowej lub betonowej, która będzie solidną podstawą naszego obiektu.

Niegdyś bardzo popularne były szalunki z desek. Zdarza się, że taki sposób szalowania jest wciąż wykorzystywany do deskowania niewielkich elementów betonowych, takich jak: fundament pod ogrodzenie czy schody. Aktualnie osoby, podejmujące się prac budowlanych, coraz chętniej decydują się na szalunek z płyty OSB lub szalunek systemowy, inaczej szalunek przestawny, który wykonany jest ze sklejki szalunkowej i stalowej lub aluminiowej ramy.

Co jest lepsze: płyta szalunkowa czy szalunek z desek?

Wiele osób decyduje się na szalunek z desek, twierdząc, że jest to najtańszy i najszybszy sposób deskowania betonowych elementów. Zwykle wykorzystuje się do tego celu deski sosnowe. Mimo tego, że szalunki z desek są dość proste w wykonaniu, zadanie to nie należy do najszybszych. Ponadto, drewno niepoddane żadnej obróbce jest dość chłonnym materiałem. Złe warunki pogodowe, takie jak duże opady deszczu, mogą sprawić, że deski napuchną, a szalowany element ulegnie deformacji.

Płyta szalunkowa, dzięki odpowiedniej impregnacji jest odporna na negatywne warunki atmosferyczne. Wykorzystanie sklejki szalunkowej daje gwarancję, że wykonywane przez nas betonowe elementy będą równe, a sam budynek trwały. Ponadto, szalunki systemowe ścienne, do których wykonania została użyta płyta szalunkowa, są bardzo trwałe i łatwe w montażu oraz demontażu, dzięki czemu możemy z powodzeniem wielokrotnie je wykorzystywać.

Do czego służy szalunek systemowy ścienny?

Wykorzystując szalunek systemowy ścienny, jesteśmy w stanie sprawnie deskować elementy betonowe lub żelbetowe o dużej powierzchni. Systemy te pozwalają zaoszczędzić wiele czasu, dzięki czemu prace budowlane przeprowadzane są o wiele sprawniej. Szalunek ścienny może być wykorzystany do zabezpieczenia różnego rodzaju otworów w ścianach, takich jak nadproża, występujące w otworach na drzwi czy okna. 

Szalunek systemowy ścienny jest niezwykle łatwy w montażu. Często jest tak, że do jego instalacji nie potrzebujemy żadnych dodatkowych maszyn. Wykorzystując szalunki o większych gabarytach, będziemy musieli wspomóc się podnośnikiem. W przypadku mniejszych konstrukcji z powodzeniem poradzimy sobie z jego montażem przy pomocy innej osoby. Szalunki ścienne są również wykorzystywane do przytrzymywania elementów ozdobnych elewacji.

Decydując się na wykorzystanie tego systemu, warto zadbać o to, aby szalunek pochodził od sprawdzonego producenta. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że przeszedł on odpowiednie testy oraz posiada wymagane certyfikaty, które zapewniają bezpieczeństwo jego użytkowania. Firma specjalizująca się w tworzeniu takich systemów oraz innych konstrukcji budowlanych z pewnością wykorzystuje materiały wysokiej jakości, które sprawiają, że szalunki ścienne są bardzo wytrzymałe.

Kontakt

Grupa Delta

Skontaktuj się Skontaktuj się Skontaktuj się

Zadzwoń do nas