Szalunek budowlany – rodzaje i wykorzystanie szalunków

szalunki-systemowe

Istnieje wiele różnych rodzajów budowli. Niemniej, łączy je jedna rzecz – aby mogły służyć nam przez długie lata, powinny posiadać solidną  konstrukcję. Do jej stworzenia wykorzystuje się specjalne formy do betonu, czyli szalunki. Jakie wyróżniamy rodzaje szalunków oraz do czego wykorzystuje się poszczególne z nich? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. 

Szalunek stropowy – najważniejsze zalety

Szalunki są nieodzownym elementem każdego placu budowy. Dzięki nim możliwie jest stworzenie stabilnej formy pod zbrojenie i beton. Strop to pozioma część budynku, która oddziela od siebie poszczególne kondygnacje. Bez niego niemożliwe byłoby zbudowanie piętrowego budynku. Do jego stworzenia wykorzystuje się szalunek stropowy.

Stanowi on wytrzymałą konstrukcję tymczasową, dzięki której strop zachowuje odpowiedni kształt do momentu całkowitego zastygnięcia betonu. Koszt szalunku stropowego zależy przede wszystkim od rozmiarów inwestycji i zwykle podlega indywidualnej wycenie. 

Dlaczego warto wykorzystać szalunek ścienny?

Samo stworzenie stropu nie sprawi, że powstanie budynek – potrzebne są jeszcze solidnie wykonane ściany, które będą go podpierały. Niektóre z nich powstają z cegieł, inne z drewna, a jeszcze inne, z żelbetu. Do stworzenia tych ostatnich wykorzystuje się szalunki ścienne. 

Stanowią one stabilną i niezmienną formę pod betonowe lub żelbetowe ściany. Umożliwia to stworzenie wytrzymałej i gładkiej powierzchni, która w przyszłości nie będzie w tak dużym stopniu narażona na uszkodzenia lub pękanie. 

Podczas wybierania szalunku ściennego warto zwrócić uwagę na to, aby konstrukcja ta była stosunkowo lekka, ale przy tym wytrzymała. W takim przypadku nie będzie konieczne wykorzystanie dźwigu, gdyż z pomocą drugiej osoby bez obaw damy sobie radę z montażem szalunku. 

Szalunek słupowy – kiedy się wykorzystuje?

Niektóre inwestycje, takie jak budynki mieszkalne wielopoziomowe, centra handlowe, szpitale czy inne miejsca użyteczności publicznej składają się, poza ścianami, z betonowych słupów, które odciążają pewną część konstrukcji. Aby te elementy były dobrze wykonane, stosuje się odpowiednie formy, czyli szalunki słupowe. 

szalunki-słupowe

 

Zaletą tego rozwiązania jest szybszy montaż oraz możliwość przeniesienia obciążeń powstających od parcia mieszanki betonowej na szalunek. Stosowanie lekkich form do szalowania słupów znacznie przyspiesza proces budowlany. Aby zapewnić poprawność i ekonomiczność prac na budowie, zaleca się używanie oddzielnych zestawów szalunków do słupów i ścian.

Jakie zalety ma szalunek systemowy?

Wykorzystanie deskowań systemowych niezwykle usprawnia cały proces budowy. Dzięki niej nie musimy zaopatrywać się w wiele różnych rodzajów szalunków. System Rasto to kompleksowa konstrukcja, która umożliwia deskowanie ścian, , fundamentów, słupów i wielu innych elementów powstających z żelbetonu.

Jedną z zalet tego systemu jest wyjątkowa wytrzymałość. Jego elementy powstają z ocynkowanej stali, która jest odporna na uszkodzenia oraz negatywny wpływ warunków zewnętrznych, jakie panują na placu budowy.

System Rasto jest łatwy w wykorzystaniu. Jego montaż nie wymaga użycia dźwigu, co nie tylko znacznie ułatwia szalowanie, ale przede wszystkim ogranicza zbędne wydatki związane z procesem budowy. Ponadto, zastosowanie gotowych systemów skraca czas procesu powstawania inwestycji. 

Każdy system szalunkowy, czy to do ścian, słupów, czy też stropów, uwzględnia zasady BHP. Osprzęt powinien być dostosowany do systemu szalunków, który wykorzystujemy, rodzaju wykonywanych prac oraz sposobu ochrony zbiorowej czy indywidualnej. Elementy systemu należy stosować zgodnie z przeznaczeniem opisanym w instrukcjach montażu.

Kontakt

Grupa Delta

Skontaktuj się Skontaktuj się Skontaktuj się

Zadzwoń do nas