Modernizacja Kołobrzeskiej Latarni Morskiej z Rusztowaniami DELTA 65

Dostarczyliśmy swoje nowoczesne rusztowania systemowe Delta 65 do jednego
z najważniejszych punktów nawigacyjnych na wybrzeżu Bałtyku – latarni morskiej
w Kołobrzegu.

Zobacz inne zdjęcia tej realizacji

Kliknij w zdjęcie (otwórz galerię)

Latarnia morska w Kołobrzegu, której historia sięga XVII wieku, była wielokrotnie przebudowywana. Pierwsze światło zapalono tam w 1666 roku, jednak początkowo działało ono jedynie okresowo. Dopiero po 200 latach latarnia zaczęła świecić na stałe, kiedy to zamontowano maszt z wysięgnikiem na stacji pilotów, na którym palono lampy Fresnela na olej rzepakowy.

W 1899 roku światło latarni zostało podwyższone, co znacznie poprawiło jej widzialność. Kolejna istotna zmiana miała miejsce w 1909 roku, kiedy to zastosowano gazowe źródło światła na nowo wybudowanej wieży murowanej, zwiększając zasięg latarni do 12 mil morskich (Mm).

Podczas działań wojennych w 1945 roku latarnia została zniszczona, jednak szybko ją odbudowano, wykorzystując konstrukcję dawnego fortu przy wejściu do portu. Obecnie wieża latarni wznosi się na wysokość 26 metrów nad terenem, a jej światło sięga 16 Mm. Wyposażona jest w nowoczesny, obrotowy aparat optyczny o dziesięciu ścianach świetlnych, każda z dwiema żarówkami o mocy 200 W.

Kontakt

Grupa Delta

Skontaktuj się Skontaktuj się Skontaktuj się

Zadzwoń do nas