Jak wykonać strop za pomocą szalunku?

szalunki-stropowe

Realizacja konstrukcji budowlanej to przedsięwzięcie składające się z wielu etapów. Należą do nich, między innymi, wykonanie wykopów, wylanie fundamentów czy tworzenie ścian i stropów. Jednym z narzędzi konstrukcyjnych, wykorzystywanych w procesie budowy jest szalunek stropowy. Czym jest i do czego służy ten system? Odpowiedź odnajdziesz w naszym artykule. 

Strop – definicja, rodzaje i funkcje

Strop jest jednym z elementów wchodzących w skład budynku. Jest to betonowa, pozioma część budowli, za pomocą której oddziela się poszczególne kondygnacje. Do wykonywania stropów wykorzystuje się szalunki, które umożliwiają podtrzymanie zbrojenia i betonu aż do momentu osiągnięcia odpowiedniej wytrzymałości.

Wyróżniamy kilka rodzajów stropów, które wykonane są z różnych materiałów. Do tworzyw, jakie wykorzystujemy do stworzenia tego elementu konstrukcyjnego: drewno, stal, beton, ceramika i żelbeton. Z ostatniego, wymienionego przez nas materiału, możemy zbudować stropy monolityczne, prefabrykowane lub zespolone. 

Strop jest niezbędnym elementem każdego budynku, nie tylko dlatego, że wydziela poszczególne jego kondygnacje. Jego podstawową funkcją jest przenoszenie obciążenia stałego oraz użytkowego, zwiększenie sztywności budynku, ochrona budynku przed przenikaniem ciepła oraz dźwięku oraz ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia. Strop stanowi również podstawę dla dalszych prac wykończeniowych takich jak, np. izolacje termiczne, wylewki pod  posadzki, układanie płytek, parkietów czy też paneli.

Szalunek stropowy – budowa

Do szalowania stropów wykorzystuje się specjalne systemy, które umożliwiają stworzenie jednolitej, wytrzymałej, odpornej na uszkodzenia i pękanie konstrukcji. Szalunek stropowy umożliwia deskowanie stropów o wybranych kształtach, niezależnie od rodzaju kondygnacji budynku. 

Podstawowymi elementami szalunków stropowych są podpory stropowe, drewniane dźwigary oraz poszycie szalunków, które wykonane są zwykle ze sklejki lub płyty trójwarstwowej. Oprócz wymienionych przez nas składowych szalunków należy wspomnieć o elementach uzupełniających, dzięki którym możliwe jest ich ustawienie. Należą do nich: głowice podtrzymujące dźwigary oraz trójnogi służące do pionowego ustawienia podpór. 

szalunki-stropowe

Jak zbudować strop monolityczny?

Strop monolityczny ma formę żelbetowej płyty, która od początku do końca powstaje na placu budowy. Wykonanie tego elementu konstrukcyjnego rozpoczynamy od ustawienia szalunków stropowych. Mimo że jeszcze do niedawna często stosowaną praktyką było tworzenie szalunku z desek naturalnych i drewnianych okrąglaków na podpory, aktualnie odchodzi się od tego sposobu wykonywania stropu. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnych systemów szalunkowych, które zapewniają bezpieczeństwo pracy oraz umożliwiają stworzenie projektów wysokiej jakości.

Kolejnym krokiem po ustawieniu systemu szalunkowego jest umieszczenie na nim dwukierunkowo zbrojenia, które jest „szkieletem” stropu. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby było to zrobione zgodnie z projektem, ponieważ elementy te są później zatopione w betonie, a co za tym idzie, nie ma możliwości korekty ewentualnych błędów. Ostatnim etapem jest przykrycie stropu za pomocą folii, która ma zapewnić poprawne dojrzewanie mieszanki betonowej. 

Szalowanie stropu – najważniejsze informacje

Strop jest niezwykle ważnym elementem każdego budynku. Zważywszy na jego funkcje, należy wykazać się dużą dokładnością podczas procesu jego tworzenia. Warto zadbać o wysoką jakość materiałów oraz zatrudnienie profesjonalnej ekipy budowlanej, która zadba o prawidłowe wykonanie stropu. 

Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj szalunku. Specjalistyczne systemy wykonane są z odpowiednio zaimpregnowanych płyt, których ułożenie nie tylko jest o wiele wygodniejsze niż szalowanie za pomocą desek, ale przede wszystkim są one wodoodporne. Impregnacja uniemożliwia chłonięcie wody przez płytę, dzięki czemu ich powierzchnia nie będzie puchła, a strop nie ulegnie deformacji.

Kontakt

Grupa Delta

Skontaktuj się Skontaktuj się Skontaktuj się

Zadzwoń do nas