Gdzie wykorzystywać rusztowania aluminiowe?

Rusztowanie – wszystko, co musisz wiedzieć

Konstrukcje można podzielić na kilka grup. Niezależnie od tego, rusztowania aluminiowe znajdą swoje zastosowanie w większości z nich. Przy instalacji konstrukcji roboczych, czyli stelaży, na których mogą wykonywane być prace, najczęściej stosowany jest ten typ metalu. W rusztowaniach ochronnych, czyli obiektach mających na celu zabezpieczenie przed upadkiem ludzi i wszelkich przedmiotów, również używane są stelaże wykonane z aluminium. 

Rusztowanie – dobór metalu ze względu na potrzeby konstrukcji

Kiedyś stal była używana do każdego rodzaju rusztowań, jednak obecnie odchodzi się od takiego rozwiązania. Metal ten jest ciężki – waży prawie 8 gramów na centymetr sześcienny. W porównaniu z nim aluminium waży tylko 2,7 grama na centymetr sześcienny. Warto pamiętać, że każdy materiał ma inne zastosowania. Stelaże zbudowane ze stali sprawdzą się w konstrukcjach wolnostojących, ponieważ odpowiednio je dociążą, co jest bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. 

Niemniej przy większości prac budowlanych zależy nam na lekkości. Związane jest to z faktem, że stelaże bardzo często są montowane, rozmontowywane oraz przenoszone w inne lokalizacje. Wybierając rusztowanie stworzone z aluminium, masz to zagwarantowane. Stanowi ono idealne połączenie funkcjonalności oraz niesamowitej trwałości. Innowacyjna konstrukcja jest lekka oraz bardzo mobilna. Aluminium jest również odporne na korozje, a odpowiednie połączenie rur powoduje, że stelaż staje się bardzo wytrzymały.  

Rodzaje rusztowań a ich wykorzystanie

Występuje wiele kryteriów podziału rusztowań, można jednak wyodrębnić kilka najważniejszych grup. Najbardziej popularne są rusztowania elewacyjne. Są to tymczasowe konstrukcje, których zadaniem jest wzniesienie układu na nawet kilkanaście metrów. Bardzo ważne jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy dla osób zatrudnionych, dlatego stelaże wyposażone są w poręcze ochronne, które niwelują możliwe zagrożenia, a podkłady dodatkowo stabilizują konstrukcję. 

Kolejną, niezwykle popularną grupą są rusztowania przejezdne lub jezdne. Ich budowa jest zbliżona do elewacyjnych, ale wyposażone są w kółka, dzięki którym mogą swobodnie się poruszać po płaskiej nawierzchni. Jest to niezwykle wygodne, biorąc pod uwagę, jak często konstrukcje muszą być przemieszczane. Należy pamiętać, aby przesuwać pojazd tylko wtedy, gdy nie ma nikogo na podeście. Zapewni to bezpieczeństwo znajdującym się na terenie budowy pracownikom.

Gdzie możemy wykorzystać rusztowanie aluminiowe?

Cechy tego materiału wpływają na jego popularność. Używany jest praktycznie przy tworzeniu każdego rodzaju konstrukcji. Najczęściej spotykane są rusztowania ramowe, czyli ramy połączone pomostami, po których mogą poruszać się pracownicy. Dzięki użyciu aluminium do stworzenia stelażu konstrukcja jest odporna na czynniki zewnętrze oraz można ją łatwo zamontować lub zdemontować, co jest niezwykle przydatne przy częstych pracach budowlanych.

Szczególnie ważne jest użycie stelaży aluminiowych przy montowaniu rusztowań wiszących, czyli konstrukcji, które montuje się, kiedy nie ma możliwości postawienia rusztowania stojącego lub zakotwienia w ścianie. Najczęściej stosowane są przy renowacjach mostów, w trudno dostępnych miejscach i fragmentach budynku. Stelaż jest wciągany za pomocą wciągarek, ale waga konstrukcji powinna być możliwie jak najmniejsza.

Często wykorzystywane są również rusztowania modułowe, czyli stelaże połączone ze sobą ryglami w punktach węzłowych. Łączy się nimi moduły, co otwiera nam nieskończone możliwości na sposób konfiguracji konstrukcji. Tego typu instalacji używa się, kiedy budynek lub obszar prac budowlanych ma nietypowy kształt. Szczególnie ważne jest łatwe przemieszczanie konstrukcji, co umożliwiają nam lekkie rury, z których stworzone jest rusztowanie.

 

Kontakt

Grupa Delta

Skontaktuj się Skontaktuj się Skontaktuj się

Zadzwoń do nas